Muzaffer Serkan Aydın ve Recep Terler yönetiminde gerçekleşen programda şair Furkan Çalışkan bir söyleşi gerçekleştirdi.

Şair Furkan Çalışkan, Muzaffer Serkan Aydın ve Recep Terler’in yönettiği, TYB İstanbul’da yapılan “Berabere” programının konuğu oldu. Şiire bakışından ve şiir yolculuğundan söz eden Çalışkan, günümüz ve yakın dönem şiirine dair değerlendirmelerde bulundu.

‘Şiir Bana Kütüphane Hediye Etti’

Şiirin gerekli olmak gibi bir iddiası olamayacağını ifade eden Furkan Çalışkan, şairin maddi dünyada yaşamasını sağlayacak işler yapmasının elzem olduğunu belirtti. Yayıncılığı ve editörlüğü şiirden ayrı görmediğini, şiirle bütünleşen işlerin, şiirin de bir parçası olduğunu söyleyen Çalışkan, şiir yazmak için okuyarak ciddi bir arka plan kurmak gerektiğini vurguladı. Şiir yazmak için yöneldiği okumaların kendine bir kütüphane kazandırdığını anlatan Çalışkan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Edebiyat kamusunun bekleme salonunda tuttuğu şairler var. Önemli olduğu halde, kendi gerçeğinden uzak bir yere konulan ya da benimsenmeyen şairler bunlar. Zamanla benimsenir hale gelebiliyorlar. Türkiye’nin ahvali ve genel psikolojisi şiire çabuk etki ediyor. Bu şiir adına olumlu bir süreç sayılamaz.”

Önceki İçerik1. İstanbul Öykü Festivali’nin Oturumları Dolu Dolu Geçti
Sonraki İçerikTYB İstanbul’da Şiir Üstüne Söyleşildi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here