Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Edebiyat Mevsimi’nin üçüncü gününde “Necip Fazıl ve Büyük Doğu Dergisi” adlı panelde, Muzaffer Doğan, üstat Necip Fazıl Kısakürek’i ve onun çıkardığı Büyük Doğu dergisini anlattı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen etkinlik TYB İstanbul Şubesi’nin hizmet verdiği Kızlarağası Medresesi’nde 24 Ekim Cumartesi gününe kadar sürecek.

Moderatörlüğünü Milli Gazete Haber Müdürü Gökçen Göksal’ın yaptığı panelde konuşan Doğan, “Eğer büyük Doğu dergisi sağ hareketin üzerindeki rolünü yapmasa idi şu an siz nasıl bir inanç karmaşasının içinde olacaktınız. İslam idealini bilen kaç kişi varsa az ya da çok Büyük Doğu’nun etkisi olmuştur. İslam idealini taşıyan genç nesillerin manevi babası olan Büyük Doğu’nun hakkını unutmak namertlik olur. Büyük Doğu sadece edebiyat ve sanat dergisi değil” dedi.

BÜYÜK DOĞU’NUN TARİH DOSYALARI ÖNEMLİ

Büyük Doğu dergisinin çıktığı dönemde yayımladığı dosyalarla önemli hizmetler yaptığını söyleyen Doğan, “Resmi ideolojinin bütün okullarında, 33 yıl Devlet-i Aliyeyi ayakta tutmuş II. Abdulhamid Han kızıl sultan ilan edilmiş, Vahdettin Sultan da vatan haini. Büyük Doğu dergisi açtığı tarih dosyasıyla bu yalanları değiştirmiştir. Üstat bu ecdadımızı büyük vatan dostu olarak ifade etmiştir. Bu bakımdan Büyük Doğu’nun tarih dosyaları gelecek tarih için altın varak olmuştur” diye konuştu.

Sonraki İçerik‘DERGİ EDİTÖRLÜĞÜ CİDDİ İŞTİR’

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here