Dergilerin ve editörlerinin sorunlarına değinen Aslan şunları söyledi: “Biz hiçbir işi profesyonel yapmıyoruz. Editörlük hepimizin yan mesleği yani hobimiz. Bu iş bizim temel işimiz değil.’

 “Dergi editörlüğü ciddi bir iştir”

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen Edebiyat Mevsimi’nin üçüncü gününde “Dergi Editörlüğü” adlı panelde, Celal Fedai ‘edebiyat dergilerinde usta çırak ilişkisini’, Ali Ayçil ‘editörün dikkati’, Doç. Dr. Bahtiyar Aslan da ‘editörün yükü ve nasıl editör olunur başlıklı konuşma yaptılar.

Dergi editörlüğüne başlama serüvenine değinen Doç. Dr. Bahtiyar Aslan, “Ben usta çırak ilişkisiyle yetiştim. Türk Edebiyatı Vakfı’nda derginin başına geçtiğinde Beşir hocayla karşılaştık. Daha sonra 10 yıl kadar beraber çalıştık. Bu 10 yılda çok şey öğrendim” dedi.

Dergilerin ve editörlerinin sorunlarına değinen Aslan şunları söyledi: “Biz hiçbir işi profesyonel yapmıyoruz. Editörlük hepimizin yan mesleği yani hobimiz. Bu iş bizim temel işimiz değil. Türkiye’de hiç kimse de bir editöre geçineceği maaşı vermiyor. Türkiye’deki dergilerin arkasında sermaye yoktur. Ancak dergiler sattığı kadar paralıdır. Türkiye’de editör olmanın birçok zorluğu vardır. Bir dergi en az 20 çalışanı olmalı. Ama hiçbir derginin 20 çalışanı olmaz. Hiçbir dergimizin profesyonel fotoğrafçısı ve fotoğraf makinesi yok. Dergiye abone olmaktan, reklam vermeye kadar her işte maalesef editörler aranırlar.”

Dergi editörlerinin dikkatine değinen Ali Ayçil, editörlüğün ciddi bir iş olduğunu söyledi. “Bilgeliği ve sezgisi olan editörler genç yazarlar için bir şanstır. Editörlük ciddi bir iştir” dedi.

Edebiyat dergilerinde usta çırak ilişkisini anlatan Celal Fedai, “İslami camiada editörlük meselesi hala istenilen seviyede ve kalitede değil” diyerek özeleştiri yaptı. 

Önceki İçerikDOĞAN:BÜYÜK DOĞU SADECE EDEBİYAT VE SANAT DERGİSİ DEĞİL.
Sonraki İçerikCEZAEVİ SÖYLEŞİLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here